Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Top 5 najlepszych narzędzi OSINT do eksploracji Otwartych Źródeł

Top 5 najlepszych narzędzi OSINT do eksploracji Otwartych Źródeł

Wywiad internetowy szybko zyskuje popularność w cyberbezpieczeństwie i nie tylko. Detektywi, śledczy, policjanci i grupy wywiadowcze korzystają z gromadzenia informacji niejawnych. Poszukiwanie potrzebnych danych wśród otwartych źródeł może być bardziej efektywne niż tylko korzystanie z wyszukiwarek internetowych. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych narzędzi OSINT, które ułatwią pracę poszukiwawczą.

OSINT.jpg

OSINT to unikalna technologia, która pozwala na zbieranie i analizowanie informacji z całego Internetu. Dzięki niemu znajdź informacje o firmach, osobach według różnych kryteriów takich jak dane kontaktowe, miejsce zamieszkania, nazwa organizacji, nazwisko, stanowisko itp. Niezbędne narzędzia cyberbezpieczeństwa "Open Source Intelligence Techniques" - pentesterzy lub cyberprzestępcy rysują portret potencjalnej ofiary z publicznych danych.

Więcej o tym, czym jest OSINT przeczytasz w naszym artykule OSINT: technologia zbierania i analizowania danych z otwartych źródeł.

Główne źródła wywiadu to Internet (portale społecznościowe, blogi, strony z hostingiem wideo, fora), czasopisma, gazety, telewizja, radio, ogólnodostępne materiały agencji rządowych, publicznie dostępne obserwacje, raporty, artykuły, sprawozdania, konferencje.

OSINT od samego początku zwracał uwagę swoją skutecznością. W latach 1941-1942 istota techniki polegała na wycinaniu zdjęć defilad z publikacji niemieckich. Następnie specjaliści za pomocą lupy policzyli liczbę karabinów maszynowych na zdjęciach, a także przeanalizowali opowieści miejscowych. Później, po twarzach na mównicy Mauzoleum, byli w stanie określić sytuację w wyższych szczeblach władzy radzieckiej. W naszych czasach zasady pozostają te same, ale zmieniły się narzędzia, środki i skala informacji.

Jednym z podstawowych celów narzędzi OSINT jest wyszukiwanie potencjalnie podejrzanej aktywności. Organizacje o każdym rodzaju własności mogą chronić siebie, swoich klientów, przed ingerencją w dane wrażliwe. Równie ważna jest funkcja analityczna. Kiedy wszystkie interesujące nas informacje są dostępne, należy je dokładnie przeanalizować. Przeprowadzana jest analiza treści materiałów, analiza statystyczna źródeł danych.

Co zatem jest dobrego w technologii OSINT? Po pierwsze, sprytna wyszukiwarka open-source jest przydatna ze względu na swoją prostotę. Wyszukiwania są prowadzone z otwartych źródeł, a metodologia jest łatwa do zrozumienia dla każdego. Nie ma praktycznie żadnego ryzyka, ponieważ proces wyszukiwania odbywa się z jednego miejsca, nie trzeba jeździć w teren ani zmieniać lokalizacji, wszystko jest dostępne z każdego miejsca na świecie. Kluczową zaletą jest szybkość, gromadzenia i analizy informacji, która nie zależy od rodzaju zapytania.

A teraz przejdźmy do listy narzędzi eksploracyjnych. Zauważ, że jest ich teraz ogromna ilość, zespół Softlist publikuje swoje TOP aplikacje OSINT, zapraszamy do zapoznania się z nimi.

1. Maltego - graficzna analiza linków

Narzędzie OSINT przeznaczone do wyszukiwania danych o ludziach, firmach. Działa na platformach Windows, Linux i Mac. Kluczową cechą programu jest identyfikowanie związków między danymi, tworzenie graficznych reprezentacji danych. Do 1 miliona obiektów można przeglądać na wykresach i diagramach. Maltego automatyzuje wyszukiwanie, umożliwiając użytkownikom wykonywanie wielu zapytań za pomocą jednego kliknięcia.

maltego_pl_min.jpg

Przeszukiwanie odbywa się wśród rekordów DNS, whois, wyszukiwarek, sieci społecznościowych. Po zebraniu informacji aplikacja generuje linki, które ujawniają ukryte zależności między nazwiskami, adresami e-mail, firmami, stronami internetowymi itp. Program cieszy się zaufaniem wielu, ponieważ Maltego oferuje ponad 58 różnych źródeł danych z różnych dziedzin.

Zobacz nasz artykuł Maltego: Cybercrime Finder and Visual Investigator, aby dowiedzieć się, kto częściej korzysta z tego oprogramowania, jakie są jego zalety i funkcje.

2. Cobwebs – zestaw powiązanych ze sobą narzędzi

Twórca technologii Cobwebs oferuje pięć produktów oprogramowania OSINT o zróżnicowanej funkcjonalności śledczej. Rozwiązanie to charakteryzuje się tym, że produkty współpracują ze sobą i ważne jest, aby poznać możliwości każdego z nich.

Internetowa platforma śledcza umożliwia śledzenie aktywności online oraz gromadzenie i analizowanie informacji z dostępnych źródeł danych. Wyszukiwarka jest zbudowana w oparciu o sztuczną inteligencję do automatycznego wyszukiwania informacji w Internecie. Korzystając z platformy, monitoruj darknet i identyfikuj nowe zagrożenia szybko i skutecznie.

cobwebs.jpg

Rozwiązanie z zakresu inteligencji zagrożeń ma za zadanie wydobywać ukierunkowane dane za pomocą algorytmów uczenia maszynowego AI. Unikalna technologia pomaga zbierać i analizować ogromne ilości danych w celu identyfikacji cyberzagrożeń w czasie rzeczywistym.

Asystent analityka bezpieczeństwa. Wykorzystuje przeglądarkę Lynx, zapewniając bezpieczne przeglądanie w celu ręcznego zbierania i analizy danych. Jednocześnie masz pełny dostęp do wszystkich informacji z otwartej sieci i darknetu.

Financial Investigations Platform rozszerza możliwości biznesowe dzięki inteligencji AI w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, oszustwom i cyberzagrożeniom. Specjaliści finansowi będą mogli zaoszczędzić swoje zasoby dzięki automatyzacji procesów dochodzeniowych. Ukryte ryzyko w sieci dla klientów instytucji finansowych zostanie zminimalizowane.

Produkty z pajęczyny mogą być wykorzystywane w różnych miejscach. Obecnie rośnie znaczenie rozpoznania wśród instytucji rządowych. Banki i inne instytucje finansowe potrzebują narzędzi do walki z oszustami. Wywiad kryminalistyczny jest krytycznym elementem w pracy organów ścigania. Sektor korporacyjny również nie jest odporny na cyfrowe zagrożenia. Proaktywna analityka firmy Cobwebs zapewni Twojej firmie cyberochronę.

3. DarkOwl Vision – wyszukiwanie informacji w sieci Darknet

Platforma umożliwia monitorowanie zagrożeń i analitykę w przestrzeni Dark web w celu skutecznego wyszukiwania skompromitowanych wrażliwych danych.

DarkOwl Vision automatycznie i anonimowo zbiera, indeksuje i szereguje ważne informacje o darknecie. Interfejs użytkownika jest przyjazny, a wyszukiwarka obsługuje wyrażenia logiczne i filtry.

DarkOwl Vision.png

Search API integruje dane darknetowe z Twoją technologią lub platformą, zapytuje o cały zbiór danych DarkOwl, w tym przechowywane i przeszukiwane archiwum od ponad 8 lat. Wyszukiwanie jest dostępne w 47 językach. Możesz pobrać dokumenty pełnotekstowe, w tym oryginalny adres URL/URI.

Dzięki produktowi Entity API możesz zapytać o konkretne karty kredytowe, adresy e-mail, adresy IP. Oznacza to, że możesz zapytać o listę wszystkich e-maili należących do określonej domeny lub sprawdzić, czy określony adres e-mail został wymieniony. Użytkownicy mogą użyć parametrów wyszukiwania, aby dowiedzieć się, czy dany adres IP został opublikowany na forach darknetu.

Rozwiązanie ransomware API zapewnia uproszczoną analizę aktywności ransomware. Wyniki są automatycznie filtrowane do wybranych witryn i blogów RaaS. Ransomware API pozwala użytkownikom bezpiecznie odpytywać stale aktualizowane strony z ransomware, które obejmują TOR i Telegram. W ten sposób można dowiedzieć się, czy śledzona organizacja została narażona na działanie oprogramowania ransomware lub skompromitowana przez incydent cyberbezpieczeństwa.

4. Metasploit – narzędzie do testów penetracyjnych OSINT

Jest to potężny program pozwalający uzyskać wszystkie informacje potrzebne do wykorzystania znalezionych luk. Użytkownicy Metasploita mogą przesyłać, pobierać lub modyfikować znalezione pliki. Na urządzeniach mobilnych można wykonywać zrzuty ekranu oraz aktywować kamerę i mikrofon w celu zdalnego podsłuchu.

Narzędzie posiada siedem modułów, które są stosowane do różnych procesów gromadzenia danych wywiadowczych (payloads, encoders, exploits, NOPs). Kodery są przeznaczone do pokonywania obron, NOP-y uruchamiają skrypty. Program ten jest wykorzystywany zarówno przez "etycznych hakerów", jak i cyberprzestępców do wyszukiwania ukrytych luk w zabezpieczeniach. Metasploit jest dostępny do użytku darmowego i komercyjnego. Narzędzie można uruchomić na urządzeniach z systemem Linux, macOS i Windows.

5. SpiderFoot – dostępny w wersji chmurowej, przez przeglądarkę.

W pierwszej dziesiątce znajduje się również SpiderFoot, narzędzie, które można pobrać i zainstalować na komputerze z systemem Linux lub Windows, lub wersja w chmurze, która działa przez przeglądarkę. Wykrywa naruszenia bezpieczeństwa i identyfikuje zagrożone konta.

spiderfoot.jpg

Jego system pracy jest następujący. Po wybraniu celu wyszukiwania (domena, nazwa użytkownika, adres IP) rozpoczyna się główne skanowanie. Wyszukiwanie może obejmować ponad 100 publicznych źródeł danych. Oprogramowanie wyśle alert e-mail, a szczegółowy raport pojawi się na pasku narzędzi po zakończeniu skanowania. Możliwa jest integracja z innymi aplikacjami, takimi jak Slack, co pozwala na pracę wielu osób nad projektem. Zaletą jest prosty minimalistyczny interfejs, nadający się do szczegółowego obszernego zbierania danych. Na minusie, strony "noindex" nie będą wyświetlane, więc prawdziwy obraz skali może nie być kompletny.

Wnioski. Obecnie informacji jest coraz więcej, a kanałów dostępu do danych również przybywa. Narzędzia OSINT umożliwiają organizacjom dostęp do danych, których potrzebują poprzez wywiad. W dzisiejszych czasach nie trzeba pracować dla służb wywiadowczych, aby znaleźć informacje. Rzeczywiście, wywiad OSINT jest używany przez wielu z nas podczas planowania wakacji - monitorowanie cen, krajów, transportu, porównań, recenzji, zdjęć.

Prawie każde dziennikarstwo śledcze nie jest pozbawione inteligencji.

W cyberbezpieczeństwie, dzięki tej technologii masz możliwość spojrzenia na swoje przedsiębiorstwo z perspektywy hakera.