Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

0

Pracujemy w godzinach 8:30 do 16:30
od poniedziałku do piątku

Nessus Pro kontra Tenable.io: jak wybrać najlepsze narzędzie do zarządzania podatnościami

Nessus Pro kontra Tenable.io: jak wybrać najlepsze narzędzie do zarządzania podatnościami

Urządzenia końcowe, systemy, sprzęt serwerowy i obciążenia robocze są ciągle narażone na ryzyko cybernetyczne. Zarządzanie podatnościami to ciągły proces identyfikacji, oceny, raportowania i usuwania słabych punktów w infrastrukturze IT.

t.jpg

 Wiarygodny program zarządzania podatnościami wykorzystuje analizę zagrożeń i znajomość operacji biznesowych do określenia priorytetów ryzyka i szybkiego eliminowania zagrożeń.

Obecnie rynek jest przepełniony wieloma produktami z dziedziny cyberbezpieczeństwa. W artykule opowiemy o dwóch programach: Nessus Pro oraz Tenable.io. Te rozwiązania zostały opracowane przez firmę Tenable, światowego lidera rynku w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Nessus Professional

Narzędzie Nessus Pro w większości testów radzi sobie z zadaniem wykrywania lepiej niż jakikolwiek inny produkt. Nessus automatyzuje ocenę na określony moment czasu. Pomaga szybko identyfikować i eliminować podatności, braki w oprogramowaniu. Wykrywa brakujące łatki, złośliwe oprogramowanie oraz błędne konfiguracje w systemach operacyjnych, urządzeniach i aplikacjach.

nessus.png

Specjaliści ds. bezpieczeństwa, programiści, pentesterzy, przedsiębiorstwa potrzebują programu do oceny podatności, który likwiduje zagrożenia wpływające na rosnącą powierzchnię ataku.

Zalety Nessus Pro:

 • ulepszona nawigacja i interfejs użytkownika, prosty i intuicyjny w użyciu;

 • podobne problemy lub kategorie podatności są grupowane i przedstawiane w jednej tematyce, co ułatwia analizę i określenie priorytetów trudności do wyeliminowania;

 • instruktaże dla poszczególnych użytkowników zawierają praktyczne wskazówki, bazujące na wykonywanych operacjach i funkcjach;

 • oszczędność czasu na ocenę, badanie i wyeliminowanie problemów;

 • szybkie wykrywanie podatności za pomocą gotowych polityk i szablonów;

 • wstępnie skonfigurowane formularze do audytu aktywów IT i mobilnych, konfiguracji.

Funkcjonalne możliwości Nessus Professional:

 • skanowanie podatności: Nessus Pro wykonuje kompleksowe skanowanie infrastruktury IT w celu identyfikacji słabych punktów bezpieczeństwa, niepoprawnych konfiguracji i potencjalnych zagrożeń. Wykonuje skanowanie zarówno z uwierzytelnieniem, jak i bez, aby zapewnić dokładną ocenę systemów i aplikacji.

 • obszerny zakres rozpoznawanych podatności: Nessus Pro zawiera szeroką bazę danych kontroli podatności, w tym tysiące znanych podatności. To zarówno wspólne podatności, CVE, podatności oprogramowania, problemy konfiguracyjne, jak i kontrole zgodności z normami takimi jak PCI DSS, HIPAA oraz testy CIS.

 • architektura wtyczek: program wykorzystuje architekturę opartą na wtyczkach. Oznacza to, że użytkownicy mogą rozszerzać funkcjonalność i dostosowywać skanowanie podatności do własnych potrzeb. Użytkownicy mogą tworzyć własne wtyczki lub korzystać z zewnętrznych programów do rozwiązywania unikatowych scenariuszy użytkowania i środowisk.

 • priorytetyzacja ryzyk: Nessus Pro pomaga w określaniu priorytetów ryzyk, umożliwiając organizacjom skupienie się na naprawieniu krytycznych podatności w pierwszej kolejności.

 • integracja z narzędziami bezpieczeństwa: Produkt może być zintegrowany z innymi platformami bezpieczeństwa, w tym SIEM, systemami zarządzania incydentami i narzędziami analizy zagrożeń. W ten sposób można zautomatyzować procesy pracy i zwiększyć ogólny poziom bezpieczeństwa.

Tenable.io

Rozwiązanie to, bazujące na technologii Nessus i zarządzane w chmurze, oferuje najszersze pokrycie podatności wraz z możliwością prognozowania najważniejszych problemów bezpieczeństwa. 

nessusper-600x315w.png

Tenable.io stosuje zaawansowany algorytm identyfikacji aktywów, aby dostarczyć najbardziej dokładnych informacji o podatnościach w ciągle zmieniających się środowiskach.

Zalety Tenable.io:

 • ciągła widoczność: Program nieustannie monitoruje infrastrukturę, podatności, zapewnia wykrywanie zagrożeń i nieoczekiwanych zmian, zanim staną się one aktywne;

 • automatyzacja: Zarządzanie podatnościami w Tenable.io pozwala na importowanie danych z innych źródeł, automatyczne skanowanie i wymianę danych z systemami IT. Wykorzystuje w tym celu w pełni udokumentowane API i wbudowaną integrację;

 • priorytetyzacja podatności: Tenable.io łączy dane o podatnościach i analizę zagrożeń, co pozwala łatwo zrozumieć oceny ryzyka i szybko identyfikować największe ryzyko biznesowe;

 • poprawa wydajności: Zarządzanie podatnościami w Tenable.io umożliwia korzystanie z rozwiązania opartego na modelu SaaS do wykonania początkowych ocen w mniej niż 5 minut, bez dodatkowych kosztów.

Funkcjonalne możliwości Nessus Professional:

 •  uproszczone zarządzanie podatnościami

Intuicyjny interfejs dashboardu Tenable Vulnerability Management ułatwia realizację typowych zadań, w tym konfigurację skanowania, przeprowadzanie ocen i analizę wyników. Co więcej, predefiniowane szablony skanowania i kontroli konfiguracji, oparte na najlepszych praktykach (CIS i DISA STIG), pozwalają chronić organizację.

 •  zautomatyzowana widoczność w chmurze

Tenable Vulnerability Management zapewnia ciągłą widoczność i ocenę środowisk chmury publicznej. Łączniki do chmur automatycznie identyfikują zasoby w Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform i śledzą ich status w czasie rzeczywistym. Nessus Sensors pomaga w ocenie środowisk chmurowych w celu wykrycia podatności, złośliwego oprogramowania oraz problemów konfiguracyjnych.

 •  widoczność technologii eksploatacyjnych (OT)

Integracja Tenable Vulnerability Management z Tenable OT Security zapewnia jednolite spojrzenie na infrastrukturę z uwzględnieniem ryzyka. Oferuje to ciągłe monitorowanie, wykrywanie i łagodzenie zagrożeń, adaptacyjną ocenę, zarządzanie podatnościami i kontrolę konfiguracji w celu ochrony przed zagrożeniami OT i IT.

 •  gotowe integracje, udokumentowany API oraz zintegrowane SDK

Tenable Vulnerability Management zawiera gotowe integracje lub wtyczki do popularnych systemów zarządzania dostępem, SIEM, systemów biletowych i innych rozwiązań pomocniczych. Możesz także stworzyć własną integrację z Tenable Vulnerability Management, używając w pełni udokumentowanych zestawów API i SDK.

Jakie są różnice między rozwiązaniami Nessus Pro a Tenable.io?

Możliwość

 

Nessus Pro

Tenable.io

Uwagi

 

Ocena podatności

 

+

+

Obydwa narzędzia można wykorzystać do identyfikacji znanych podatności.

Weryfikacja zgodności

 

+

+

Obydwa narzędzia można wykorzystać do sprawdzania konfiguracji pod kątem zgodności z różnymi wymaganiami, takimi jak CIS, PCI DSS itp.

Liczba ocen

 

Nieograniczony

 

Nieograniczony

 

Obydwa narzędzia obsługują nieograniczoną liczbę ocen infrastruktury IT.

Konfiguracja raportów

 

+

+

Obydwa narzędzia pozwalają na konfigurację raportów zgodnie z wymaganiami.

Główne przeznaczenie narzędzia

Skaner podatności

 

Rozwiązanie do zarządzania podatnościami

 

Nessus Professional to w zasadzie skaner podatności, natomiast tenable.io to rozwiązanie do zarządzania podatnościami, które również może być używane jako skaner.

Liczba użytkowników/licencji

Tylko jedna licencja

 

Więcej niż jedna licencja

 

Nessus Pro umożliwia jednoczesne skanowanie infrastruktury IT tylko przez jednego użytkownika, podczas gdy tenable.io może być używany jednocześnie przez wielu użytkowników

.

Automatyczne wykrywanie krytycznych podatności

-

+

Tenable.io wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego (ML) do identyfikacji krytycznych problemów w infrastrukturze IT.

Użytkownicy

 

Pentesterzy i konsultanci ds. bezpieczeństwa

 

Przedsiębiorstwa

 

Nessus Pro jest używany przez audytorów bezpieczeństwa, którzy przeprowadzają ocenę bezpieczeństwa, natomiast tenable.io jest stosowany przez organizacje do zarządzania podatnościami w systemach IT.

Wygodę użytkowani

 

Prosty w użyciu

 

Wymagane są bardziej skomplikowane konfiguracje

Nessus Pro jest bardzo prosty w użyciu, ponieważ do rozpoczęcia pierwszego skanowania wymagane jest tylko kilka kliknięć. Tenable.io to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania podatnościami, dlatego początkowa konfiguracja wymaga więcej danych wejściowych..

Darmowa wersja próbna

 

+

+

Nessus Pro można używać przez 7 dni jako darmowej wersji próbnej, natomiast wersja trial tenable.io trwa 30 dni.

Wsparcie chmurowe

-

+

tenable.io można zarządzać w chmurze

 Podsumowanie. Oba rozwiązania świetnie radzą sobie ze swoimi zadaniami. Jeśli potrzebujesz tylko skanera podatności, możesz wybrać Nessus Pro, ale jeżeli chcesz zarządzać podatnościami w systemach IT twojej organizacji, Tenable.io to idealny wybór.

Szczegółowych informacji na temat zakupu narzędzi do zarządzania podatnościami w korzystnych cenach, dowiedz się od specjalistów internetowego sklepu „Softlist”. Pomogą oni dobrać najlepsze rozwiązanie do ochrony przed cyberzagrożeniami.